Lighting 101 – Easy tutorial

Tijdens het festival MOOOV verbleef een groep jonge filmliefhebbers in Brugge om deel te nemen aan de workshop filmkritiek van Fantômas. Beelden komen op hen af in de bioscoop en via hun telefoon. Welke beelden zijn van deze tijd?

14.05.2026 | Donna Hollebeek

Alles is mooi, vooral heel mooi.  Wanneer ik de eerste film van de festivalweek bekijk, kan ik er niet veel anders over zeggen. Maar toch, het scheurt en schuurt aan alle kanten – een prachtig gepolijst beeld voelt haast niet van deze tijd. Hoe komt het toch dat technisch perfecte beelden me zo mateloos irriteren?

Terwijl ik naar het scherm kijk, dwalen mijn gedachten af en ik vergelijk: de afgebakende wereld op het scherm, en die daarbuiten. Op mijn telefoon ontvang ik een video van een vriendin, je hoort de bom nog net landen. Plots lijken de filmische regels niet meer zo relevant.

In het video-essay Lighting 101 – Easy tutorial neem ik beelden van (onder andere) tijdens MOOOV vertoonde films onder de loep, vertrekkend vanuit mijn laptopscherm, op onderzoek naar mijn eigen afkeer.

Tijdens MOOOV Filmfestival in Brugge begeleidt Fantômas jonge critici in hun reflectie over film. In 2026 namen Annelies Bodiang, Axel Leplae, Donna Hollebeek, Fay De Maesschalck, Merel Ouwerkerk en Nikka Rombeau deel aan de workshop.